top of page
KUUKI - fot. P. Bedlinski.jpg

Perform Europe

Crossing Borders: A European Rural Touring Project
 

Z przyjemnością informujemy, że przy wsparciu programu dotacyjnego Unii Europejskiej Perform Europe realizujemy projekt Crossing Borders: A European Rural Touring Project (Przekraczając Granice: europejski projekt prezentacji na terenach wiejskich).

 

Nasz projekt został wybrany jako jeden z 19, spośród 1327 złożonych indywidualnych wniosków. 

 

Założeniem naszego projektu jest dotarcie na tereny wiejskie ze zróżnicowaną ofertą artystyczną wysokiej jakości. Chcemy, żeby nasze działania były poszukiwaniem odpowiedzi na lokalnie definiowane potrzeby i problemy, dlatego jednym z jego elementów jest podjęcie współpracy ze społecznościami lokalnymi. 

 

Nasz projekt realizowany jest przez 11 partnerów z ośmiu krajów europejskich. Większość partnerów należy do sieci SPARSE, która zajmuje się budowaniem szerokiej oferty artystycznej na obszarach wiejskich. Opierając się na doświadczeniach i wynikach badań realizowanych w ramach programu SPARSE, zamierzamy rozwijać transgraniczne objazdy przedstawień i prezentację sztuk performatywnych poprzez wykorzystanie zasobów lokalnych sieci i społeczności przy jednoczesnym skupieniu się na rozwoju artystów i ich możliwości współpracy z widowniami z terenów wiejskich. 

 

W ramach tego pilotażowego projektu obejmującego 24 prezentacje partnerzy wyruszą w europejskie trasy z dwoma prezentacjami: 

 

  • Company Zid, marokański kolektyw parkurowy z siedzibą we Francji, odwiedzi społeczności wiejskie w Niemczech, Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Litwie i Estonii 

  • Art Fraction Foundation (Polska) zaprezentuje z kolei KUUKI, interaktywny spektakl taneczny dla rodzin z dziećmi poniżej 2 roku życia, prezentowany dla społeczności wiejskich w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Czechach

 

Partnerzy projektu:

Crying Out Loud (UK), Take Art Limited (UK), Art Fraction Foundation (Polska), Creative Association Fish Eye (Litwa), SINUM Theatre Laboratory Association (Węgry), Nova sit z.s. (Czechy), Carn to Cove (UK), Festival Sismograf – OlotCultura (Hiszpania), SA Eesti Tantsuagentuur (Estonia), Pro Progressione (Węgry), Teatro 4Garoupas (Niemcy).
 

O PROGRAMIE PERFORM EUROPE 

 

Jury Perform Europe, składające się ze zrównoważonej i zróżnicowanej grupy 11 uznanych profesjonalistów i profesjonalistek w dziedzinie sztuk performatywnych, wybrało 19 najbardziej ambitnych projektów, mających na celu przetestowanie innowacyjnych, bardziej inkluzywnych i zrównoważonych modeli objazdów spektakli teatralnych i sztuk performatywnych. 

Te silne projekty artystyczne pochodzą ze wszystkich zakątków regionu Kreatywnej Europy, od Cypru po Finlandię, od Irlandii po Serbię, od Portugalii po Ukrainę. 

 

Wybór 19 projektów w ramach Perform Europe zapewni wysokiej jakości prezentacje na obszarach wiejskich, zaangażuje lokalnych artystów i uczestników, wzmocni głosy artystów i społeczności migrujących, wykorzysta slow travel jako ramę do tworzenia i pokazywania sztuki, przy jednoczesnej trosce o klimat i środowisko -  ograniczeniu emisji, skupieniu się na doświadczaniu natury i ciała, po to by wypełniać lukę między niepełnosprawnymi odbiorcami a artystami, wykorzystywać technologię do aktywizacji lokalnych społeczności, przenosić prace artystyczne w nowe miejsca za pomocą aplikacji i wirtualnej rzeczywistości, promować artystów queerowych, feminizm, dekolonializm, migrantów - wszystkie inicjatywy zorientowane na człowieka inicjatyw, prowadzone przez artystów i ekologiczne. A to tylko niektóre z ambicji wybranych projektów. 

O procesie selekcji 

 

W pierwszym etapie organizatorzy otrzymali 1327 indywidualnych zgłoszeń, z których wybranych 508 producentów i prezenterów mogło pokazać swoją pracę na w ramach wydarzeń online organizowanych przez Perform Europe. Ta faza była serią wydarzeń oferujących możliwości nawiązywania kontaktów, pitchingu, kojarzenia, uczenia się i mentoringu. W rezultacie 150 partnerstw złożyło swoje propozycje projektów w drugim etapie składania wniosków. Jury wybrało najwybitniejsze projekty, które otrzymają dotację w celu przetestowania ich innowacyjnych modeli i praktyk od stycznia do końca czerwca 2022 r. Za tymi wybranymi projektami rozkwitło 19 partnerstw, w skład których wchodzą producenci oraz prezenterzy ze wszystkich dziedzin sztuk performatywnych i ze wszystkich zakątków regionu Kreatywnej Europy i Wielkiej Brytanii, od Cypru po Finlandię, od Irlandii po Serbię, od Portugalii po Ukrainę. Przeczytaj więcej o programie.

więcej na temat programu przeczytasz TUTAJ

 

Perform Europe to finansowany przez UE projekt, którego celem jest ponowne przemyślenie sposobu, w jaki dzieła sztuki scenicznej są prezentowane ponad granicami w bardziej integracyjny,wyważony i zrównoważony sposób, poprzez testowanie nowych praktyk związanych z objazdami i dystrybucją sztuki oraz dostarczaniem zaleceń dotyczących polityki dla przyszłego unijnego programu wsparcia. Ta 18-miesięczna podróż obejmuje fazę badawczą, uruchomienie platformy cyfrowej, testowanie programu wsparcia i opracowywanie zaleceń dotyczących polityki. Perform Europe jest finansowany przez Program Unii Europejskiej Kreatywna Europa i zarządzany przez Konsorcjum 5 organizacji: ETM – International network for contemporary performing arts, European Festivals Association (EFA), Circostrada, EDN – European Dancehouse Network oraz IDEA Consult.

kontakt

mail: info@festiwalnajmlodszych.pl

nr tel.: +48 661 282 638 

KRS: 0000374622

NIP: 9721224094

logo aff.png
  • Instagram - Biały Krąg
  • Facebook - Biały Krąg
bottom of page