top of page
foto tytulowe.JPG

ДЛЯ ГОСТЕЙ З УКРАЇНИ / DLA GOŚCI Z UKRAINY

Art Fraction Foundation i Teatr Animacji w Poznaniu od początku kwietnia 2022 realizują program wydarzeń artystycznych i warsztatowych dla gości z Ukrainy.

Do współpracy zaprosiliśmy zespół wspaniałych artystów z Ukrainy, Bialorusi i Polski, który realizuje wydarzenia o charakterze integracyjnym, nieustannie szukając nowych dróg komunikacji i spotkania.  

Dotychczas udało się zrealizować następujące działania: 

  • MARZEC-KWIECIEŃ 2022

Przez 2 miesiące - razem z Teatrem Animacji - prowadziliśmy Punkt Interwencyjnych Działań Animacyjnych w Urzędzie Miasta Poznania przy ul. Libelta, w którym uchodźcy z Ukrainy wyrabiali sobie numer PESEL. W tym czasie ich dzieci mogły odpocząć i bawić się w kąciku dziecięcym pod okiem animatorów-wolontariuszy reprezentujących najróżniejsze poznańskie organizacje i instytucje kultury. Zapewniliśmy także dostęp do podstawowych środków higieny osobistej.

  • KWIECIEŃ-CZERWIEC 2022

Organizowaliśmy pokazy spektakli dla najmłodszych dzieci, warsztaty dla wszystkich grup wiekowych (plastyczne, teatralne, ruchowe, lalkowe itp.) i spotkania integracyjne (także dla rodziców). Zaczynaliśmy od działań w ośrodkach relokacyjnych, następnie w świetlicach środowiskowych i powstających ośrodkach skupiających duże liczby uchodźców, a następnie zapraszaliśmy na spektakle i wydarzenia do Teatru Animacji.
W ciągu 3 miesięcy zrealizowaliśmy 60 wydarzeń, w których udział wzięło blisko 1500 osób.

 

Stworzyliśmy ukraińską wersję wydarzenia "Wielkie Rzeczy", czyli:

- mini spektakl, który prezentowany był kilkanaście razy w przeróżnych miejscach (ośrodkach relokacyjnych, szkołach, przedszkolach, bibliotekach i w Teatrze Animacji np. w ramach świętowania Dnia Dziecka) przez ukraińskich aktorów

- książkę w języku ukraińskim (rozdawana dzieciom oraz sprzedawana jako cegiełka, z której wpływ przeznaczamy na zakup niezbędnych rzeczy dla dzieci w Ukrainie)

- słuchowisko w języku ukraińskim, które dostępne jest online.

  • WAKACJE: LIPIEC-SIERPIEŃ 2022

Tegoroczna edycja FESTIWLAU NAJMŁODSZYCH w sposób szczególny skupiała się na doświadczaniu bliskości oraz poszukiwaniu wspólnych dróg do bycia razem - w rodzinie, w społeczności, z rówieśnikami. Tegoroczny program stworzyliśmy w wyjątkowym, międzynarodowym zespole składającym się ze specjalistek i specjalistów działających w obszarze sztuki dla dzieci, pochodzących z Polski, Białorusi i Ukrainy. W programie znalazły się m.in.: pokaz "Bajki na taśmach" z muzyką na żywo, przygotowany przez zespół Diafilmy Live z Białorusi (w języku polskim i rosyjskim) oraz mini-spektakl "Wielkie Rzeczy" prezentowany podczas bezpłatnego pikniku rodzinnego (w języku i ukraińskim).
 

  • WRZESIEŃ-GRUDZIEŃ:

Od września wracamy do formuły realizowanej między kwietniem a czerwcem, a więc do realizacji warsztatów, spektakli i działań integracyjnych - w każdym miesiącu będzie to 12 spotkań.


SPEKTAKL „WIELKI MAŁY ŚWIAT” (więcej tutaj: )

Premiera koprodukcji Art Fraction Foundation i Teatru Animacji będący zwieńczeniem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia realizowanego przez Natallię Levanavą oraz elementem projektu "Wspólnie" realizowanego ze środków UNICEF i Miasta Poznań.

Reżyseria: Natallia Levanava

Animacja: Veronika Chaika

Muzyka: Andrey Evdokimov.

Kuratorkami projektu są Alicja Morawska-Rubczak i Barbara Małecka.

W projekcie spotykają się aktorzy z trzech krajów: Polski - Antoni Kurjata, Ukrainy - Julia Semenenko-Kożuch i Białorusi - Alena Hiranok, by wspólnie stworzyć spektakl o sprawach, które nie wymagają słów. 

 

ZBIÓRKI:

1. Dzięki współpracy z ASSITEJ-Ukraine zorganizowaliśmy w maju zbiórkę książek w Ukrainie, które (dzięki współpracy z organizacją Dzieci Mariupola) zostały przywiezione do Poznania, by ułatwić ukraińskim dzieciom kontakt z ich kulturą i językiem. Biblioteczka dostępna jest we foyer Teatru Animacji.

2. W dniach 15-18.12.202022 prowadziliśmy zbiórkę rzeczową (zimowej odzieży, czołówek, powerbanków i słodyczy) oraz sprzedaż książek-cegiełek "Wielkie Rzeczy", z których cakowity przychód przeznaczyliśmy na zakup niezbędnych rzeczy dla dzieci, które zimę spędzają w Ukrainie. 31.12 wszystkie dary zostały dostarczone do Charkowa, do partnerskiego Teatru Lalek skąd zostały rozdysponowane potrzebującym. Zbiórkę organizowaliśmy wspólnie z teatrem Animacji i CK Zamek.


Projekt realizowany dzięki  współpracy z Teatrem Animacji w Poznaniu w ramach #poznańwspiera.

Zadanie koordynują: Barbara Małecka, Nastya Miedviedieva i Mateusz Okonek.

Kontakt w języku polskim: b.malecka@gmail.com

Kontakt w języku ukraińskim: anastasiya.medve@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фонд «Арт фракція» та Театр анімації у Познані з початку квітня реалізують програму безкоштовних культурних заходів та майстер-класів для дітей з України.
Ми запросили до співпраці міжнародну команду артистів (в основному з України), які організовують різноманітні заннятя, та грають спектакль для дітей «Великі речі».  Вистава та майстер-класи йдуть українською мовою.  

Ми чекаємо на Вас!
 

МІСЦЕ:

Театр анімації в Познані

вул. Św. Marcin 80/2 (великий замок!)
 

Проект здійснюється завдяки Фонду Art Fraction та Театру анімації в Познані.

Координують: Барбара Малецка, Настя Мєдвєдєва та Матеуш Оконек.

Контакти польською мовою: b.malecka@gmail.com

Контакт українською мовою: anastasiya.medve@gmail.com

kontakt

mail: info@festiwalnajmlodszych.pl

nr tel.: +48 661 282 638 

KRS: 0000374622

NIP: 9721224094

logo aff.png
  • Instagram - Biały Krąg
  • Facebook - Biały Krąg
bottom of page