top of page
image_50436865.JPG

SPARSE Plus

SPARSE plus – Supporting and Promoting Arts in Rural Settlements of Europe plus (Wspieranie i Promowanie Sztuki na Obszarach Wiejskich Europy) to projekt finansowany przez program Kreatywna Europa, który obejmuje partnerów pierwszego projektu SPARSE: Associazione Marchigiana Attività Teatrali (Marche, Włochy) jako koordynatora, wraz z SA Eesti Tantsuagentuur (Estonia), Artists Group Fish Eye (Litwa), Shoshin Theatre (Siedmiogród, Rumunia), Riksteatern Varmland (Varmland, Szwecja); oraz nowych partnerów Pro Progressione (Węgry), SINUM (Węgry), Nova Sit (Republika Czeska), Teatro 4Garoupas (Niemcy), Art Fraction Foundation (Polska) i Fondazione Toscana Spettacolo (Toskania, Włochy).

Bazując na sukcesach SPARSE, projekt ten rozszerzy i pogłębi sieć kulturalnych wydarzeń w wiejskich miejscowościach, umożliwiając dostęp do wysokiej jakości wydarzeń artystycznych w społecznościach wiejskich. Według statystyk Unii Europejskiej, 30% populacji Europy mieszka na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do usług i oferty kulturalnej jest gorszy, a wykluczenie społeczne wyższe.

W ramach projektu odbędzie się 150 przedstawień, w których weźmie udział co najmniej 45 grup artystycznych, w 50 społecznościach wiejskich, z udziałem 7 500 widzów. 20% przedstawień będzie miało charakter międzynarodowy, a podróże w trybie slow travel pomogą zminimalizować wpływ na środowisko, minimalizując emisję dwutlenku węgla.

Program mentoringowy, zarówno w formie wydarzeń na żywo, jak i cyfrowych, będzie wspierać 50 lokalnych organizatorów wydarzeń kulturalnych w obszarach wiejskich oraz co najmniej 45 grup artystycznych w nauce istotnych mechanizmów organizacji wydarzeń kulturalnych na terenach wiejskich, w tym poprzez wizyty u doświadczonych partnerów organizujących wydarzenia wiejskie.

W projekcie przewidziane są 3 kluczowe wydarzenia: spotkanie inaugurujące dla 50 organizatorów wydarzeń kulturalnych oraz 11 pracowników partnerów; publiczne sympozjum dla 100 delegatów (politycy, finansujący, stowarzyszenia kulturalne) oraz końcowa konferencja, podczas której zostaną podsumowane wyniki projektu i zaprezentowany zostanie program na kolejne 4 lata, skierowany do 100 delegatów (lokalni organizatorzy, partnerzy, artyści, potencjalni nowi partnerzy i stowarzyszenia).

----------------------------------------------------------------

projekt Sparse PLUS - Supporting & Promoting Arts in Rural Settlements of Europe finansowany jest z programu Kreatywna Europa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego


pokazy spektakli "Morze ∞ możliwości" i "Flamaña" są częścią projektu MALUCHY W WIELKOPOLSCE współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Projekt bez nazwy_edited.jpg

EDYCJA 2024​: TOUR #1​

​​

Jedną z głównych składowych projektu  - obok szkoleń i webinariów - są objazdy teatralne po terenach wiejskich, które wspierane są przez lokalnych promotorów i promotorki. W roku 2024 z szerokiego MENU przygotowanego pod kątem wysokiej jakości oraz zapotrzebowań lokalnych społeczności, wybranych zostało 5 spektakli, przygotowanych przez najciekawsze zespoły teatralne z całej Polski. 

WAŁCZ DRUGI (woj. zachodniopomorskie)

lokalna promotorka: Ewa Janicka-Olejnik

16.06.2024, godz. 12.00

spektakl z nurtu nowej choreografii dla rodzinLas i ludzie" Magda Jędra (Gdańsk)

Koncept: Magda Jędra
Choreografia: Magda Jędra we współpracy z Anną Steller i Ulą Zerek
Dramaturgia: Katarzyna Kania
Performans, taniec: Magda Jędra, Anna Steller, Ula Zerek
Kostiumy: Marta Szypulska
Dźwięk: Piotr Pawlak
Konsultacje i mentoring w zakresie teatru dla rodzin: Justyna Czarnota
Kierownictwo produkcji: Alicja Berejowska – Perform for Change

„Las i ludzie” jest zaproszeniem do przebywania w przyrodzie z otwartością na wysyłane przez nią sygnały. Choreografka Magda Jędra wraz ze współtwórczyniami przygląda się mechanizmowi niewidzialności roślin, w świecie nauki nazwanym syndromem „plant blindness”. Ten spektakl to ich propozycja lekarstwa na „ludzką ślepotę” na życie roślin, które można przyswoić bez ograniczeń wiekowych.

NOWE DĄBIE (woj. kujawsko-pomorskie)

lokalna promotorka: Aneta Pytlak

1.07.2024, godz. 17.00​

spektakl familijny Kazio Sponge Show. Palec pod budkę!" / Fundacja Proces Postaci (Wrocław)

Koncepcja, scenariusz, scenografia: Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń

Muzyka: Grzegorz Mazoń

wykonanie: Anna Makowska-Kowalczyk, Kazio Sponge i Grzegorz Mazoń

To zabawa teatrem lalek, muzyką, słowem. W spektaklu ważną rolę odgrywają widzowie, którzy mają ogromny wpływ na przebieg akcji. Duża ilość interakcji z publicznością i improwizacji, sprawia, że każde spotkanie z Kaziem i Mazoniem wgniata w fotel i poprawia humor.

LUBNO (woj. zachodniopomorskie)

lokalna promotorka: Aldona Piaskowska

12.09.2024, godz. 20.00

spektakl teatru formy Bezimienny/Nieznany" / Fundacja Gra/nice (Łódź)

Pomysł i realizacja: Łukasz Batko
Opieka artystyczna: Magdalena Miklasz
Muzyka: Łukasz Batko
Scenografia: Anna Adamiak, Radosław Pacholczyk, Aleksandra Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Łukasz Batko
Lalki: Justyna Bernadetta Banasiak
Wizualizacje: Piotr Henryk Osak

Projekt z pogranicza teatru lalek, teatru wizualnego, teatru fizycznego oraz tańca w powietrzu operuje bogactwem dźwięku i obrazu oddziałującym pośrednio na wyobraźnię widza, szeroko otwierając pole do samodzielnej interpretacji. Jego istotą jest konfrontacja widza z okolicznościami, jakie zmuszają człowieka do podjęcia decyzji o opuszczeniu własnego domu i szukania dla siebie nowego miejsca na ziemi. Widzowie spektaklu za pomocą biletów

podróżnych, które otrzymują na początku spektaklu decydują, które historie zostaną opowiedziane, a które pozostaną w ukryciu.

ZBĄSZYŃ (woj. wielkopolskie)

lokalna promotorka: Magdalena Rożek

14.09.2024, godz. 12.00

spektakl familijny Morze ∞ możliwości" / Fundacja Gra/nice (Łódź)

 

​Reżyseria: Aga Błaszczak
Scenografia, kostiumy: Helena Osak
Lalki: Justyna Bernadetta Banasiak
Muzyka: Paweł Jabłoński
Ruch sceniczny: Masza Lesiak-Batko
Głos: Irena Batko
Obsada: Masza Lesiak-Batko/Żaneta Małkowska, Łukasz Batko
Realizacja światła: Mariusz Rapała

To kameralny spektakl lalkowo-plastyczny - inspirująca impresja o odkrywaniu przez dziecko tkwiącego w nim wewnętrznego potencjału i siły kształtowania świata. Wspólnie wyruszamy w magiczną podroż do świata, w którym przenikają się obrazy, dźwięki i pytania. 

KOTLIN (woj. wielkopolskie)

lokalny promotor: Janusz Barański 

15.09.2024, godz. 16.00

spektakl taneczny Flamaña" / Olsztyński Teatr Tańca 

 

reżyseria i choreografia: Anna Janczarek i Magdalena Faszcza
wykonanie i kreacja: Anna Janczarek i Magdalena Faszcza
opieka artystyczna: Katarzyna Grabińska

Flamaña - to taneczna opowieść o zderzaniu się pokoleń - szalonej, nieokiełznanej młodości z dojrzałością, która z kolei straciła już swoją spontaniczność. To opowieść o tym jak te dwie wartości mogą nawiązywać dialog, przenikać się i wzbogacać, o roli tradycji, o zmianach, które wszyscy przechodzimy, a wszystko to w zabawnej formie, łączącej taniec współczesny i flamenco. Spektakl skierowany jest do widzów w wieku przedszkolnym.​​​​

 galeria plakatów

kontakt

logo aff.png

mail: info@festiwalnajmlodszych.pl

nr tel.: +48 661 282 638 

KRS: 0000374622

NIP: 9721224094

  • Instagram - Biały Krąg
  • Facebook - Biały Krąg
bottom of page