空気 KUUKI
spektakl dla dzieci w wieku 0-18 miesięcy, czas trwania: 40 min.
produkcja:
JIENKYO (Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People) we współpracy z Art Fraction Foundation
reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
scenografia: Barbara Małecka
muzyka: Kanako Kato
muzyka na żywo: Jakub Drzastwa
obsada polska: Aniela Kokosza/Monika Kiwak, Pulina Giwer-Kowalewska/Magda Wolnicka
obsada japońska: Maho Harada, Noriko Matsuda
produkcja: Akira Ota / JIENKYO
premiera: lipiec 2017 (Poznań i Tokio)
空気 (Kuuki) – to japońskie słowo oznaczające powietrze. Składa się ono ze znaków kanji określających niebo, atmosferę i energię jednocześnie. Dla artystów pracujących nad tą produkcja Kuuki/Powietrze to przede wszystkim ruch.
Dynamicznie, lekko, zwiewnie, nieuchwytnie – Kuuki to poszukiwanie energii. Czy wiatr można dotknąć? Jak powietrze pachnie? W jaki sposób dźwięczy oddech? Każdy z nas – ten najnajmłodszy i ten trochę starszy – doświadcza go na co dzień, a jednak powietrze nieustannie zachwyca nas swoją nieuchwytnością, niedokoreślonością, czaruje obietnicą wzienisienia się w górę, pociąga możliwością lotu, wirowania.
Tancerki i instrumentalistka zabierają widzów do wspólnego poszukiwania materialności w tym, co tak bardzo ulotne. Zapraszają by powietrza dotknąć, poczuć, posłuchać... W tej delikatnej i bezpiecznej przestrzeni artyści, dzieci i dorośli poszukują wspólnych doświadczeń i wzajemnie się inspirują. Ruch, dźwięk, obraz przepełnione są powietrzem.
Kuuki to japońsko-polska produkcja, do realizacji której JIENKYO (Japońska Unia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży) zaprosiła duet twórczy Barbara Małecka/Alicja Morawska-Rubczak, które od ponad dziesięciu lat zajmują się rozwijaniem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz promocją rodzimego teatru dla dzieci za granicą, a jako scenografka i reżyserka tworzą wspólnie przedstawienia skierowane do dzieci poniżej trzeciego roku życia. Dołączyła do nich wybitna japońska akordeonistka Kanako Kato, która za swoją oryginalną twórczość była wielokrotnie nagradzana w kraju – m.in. wygrane podczas Japan Accordion Contest i zagranicą – m.in. zwycięstwa podczas French Accordion Contest. Poza Japonią współpracowała również z twórcami z krajów nrodyckich (Szwecja, Norwegia, Finlandia), Włoch, Anglii i Francji. Kuuki jest jej debiutem w pracy teatralnej dla bardzo małych dzieci.
JIENKYO (Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People) – powstała w 1975 roku Japońska Unia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży zrzesza blisko siedemdziesiąt profesjonalnych zespołów, które sięgając po różne gatunki teatru tworzą z myślą o młodych odbiorcach sztuki. Unia współpracuje również z edukatorami nad projektami typu 'audience development', organizuje warsztaty dla rodziców oraz klasy mistrzowskie i szkolenia dla artystów. Działalność organizacji miała duży wpływ na zmianę postrzegania wartości teatru dla dzieci w Japonii i przyczyniła się do ustanowienia podstaw prawnych dotyczących promocji kultury i sztuki dla dzieci w tym kraju. Od 2015 roku w centrum zainteresowań Unii znajduje się rozwój zupełnie nowego dla Japonii nurtu teatru dla dzieci do lat trzech. Organizowane są warsztaty, wykłady, seminaria oraz realizowane koprodukcje teatralne z najciekawszymi twórcami tego nurtu z Europy.